Bir Damla Su                                                                              

                                       

                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   Lapidary   MyCountry   All about me   Links

.

Şurupla Çalışma

Şurubu resist olarak kullanmak en sevdiğim çalışmalardandır. Tuz ve alkol tekniklerinde olduğu gibi burada da ipek buharla fiks edilmeden son halini göz önüne getirmenize imkan yoktur.

Şurubun, bazı kitaplarda 250gr şeker ve 1 litre su ile hazırlanması yazılıyor. Ama ben çok daha koyu bir şurup hazırlıyorum. Bu şekilde daha iyi bir netice alıyorum. Bire bir hatta daha fazla şeker kullanıyorum. Kavanoza koyarak bir gün bekletiyorum. (resim 1)

 

Bir çerçeveye gerdiğim ipeğe şuruba batırdığım süngeri gelişi güzel sürüyorum veya silkeleyerek damlalar yapıyorum. (resim 2 ve 3)

 

 

 

 

 

Boyayı "mouth atomizer" kullanarak ipeğe püskürtüyorum. 

Eğer şurup kurumadan hemen boyayı ipeğe üflersem değişik bir desen elde ediyorum. Kendiniz tecrübe ederek neler çıkacağını görmenizi tavsiye ederim. Resim 4-5-6 da değişik renkleri yanyana ıslak şuruba üflediğimi görüyorsunuz.

 

  

 

 

 

 

Burada şurup kullanarak hazırladığım bir eşarbı görebilirsiniz.

 

 

 Working with Syrup

To use syrup as a resist is one of the techniques I love very much. The result is as unpredictable as salt and alchool.  You are not able to visualize the final design until after you steam fix the silk.

In some books that I read, the syrup is made from 250gr. sugar and 1 litre water, but I like havier syrup to work with so I use 1 part, even more sugar to 1 part water. The result gives me more satisfaction. I put it in a jar and let rest one day. (photo 1)

 

I dop the syrup on to the framed silk huphazardly with a sponge. I sometimes shake the sponge to make drops.    (photo 2 ve 3)

 

 

 

 

 

I spray the dye to the silk using a mouth atomizer. 

If I spray the silk while the syrup is still wet the result is different then after the syrup dries. (photo 4, 5 and 6)

 

 

 

 

 

 

 

You see here a scarf that I used this technique.

 

1
2
3
4
5
6