Bir Damla Su                                                                              

                                       

                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   Lapidary   MyCountry   All about me   Links

.

İpek bir eşarp boyuyorum

Deseni eğer yaldızlı veya siyah guttayla  sınırlayacaksam kurşun kalemle çizmekde bir mahsur yok. Eğer şeffaf gutta kullanacaksam desenin sınırlarını desenin içindeki renkten bir kuru kalemle veya çok hafif olarak beyaz kalemle çiziyorum. 
Solvent bazlı guttaya 'encre typographic' karıştırarak guttayı renklendirebilirsiniz. Encre typographic (aşağıda) tüp içinde ve her renkte bulunabiliyor. 

Arap zamkı   toz haline getirilip çok sıcak suda eritilip alkol katılmamış boyalarla karıştırılarak renkli bir gutta gibi kullanılabilir. İpek piştiği ve sonra sıcak suyla yıkandığı zaman arap zamkı tamamen yok olur ve sınır olarak sadece renk kalır. (solda arap zamkının toz haline gelmeden evvelki hali)

Arap zamkı  ben-mari usuliyle boyanın içinde eritilmelidir.

Bu çerçeveleri Paristen almıştım,  fevkalade kullanışlı. İki kenarda iğne gibi incecik ve sivri çiviler ipeği tutuyor. Diğer iki taraftan iki köşe vidalarla  sıkıştırılıyor ve sabit olarak duruyor diğer köşeler ise uzun bir oyukta gidip gelen vidalarla tutuluyor. Bu istediğim kadar ipeği germeme yardım ediyor.

Ipeği gererken sivri iğnelerin elime batmaması için kalın bir fırçanın yardımına ihtiyacım oluyor.

Solda  ve sağdaki resimlerde bir gün evvel hazırladığım kırmızı guttayla kırmızı boyanacak çiçekleri sınırladığımı görüyorsunuz. Bu çizgiler tamamen kurumadan başka renk guttaya başlamayın zira renkler birbirine karışabiliyor. Bir de çok dikkat etmeniz gereken, desenin içini boyarken asla guttanın üstüne boyanızı taşırmayın.
Solda çiçeğin bir yaprağının açık koyu kırmızı boyanması ve sağda sarı ve kahverengi ile ton verilmiş yaprak ve çiçekleri görüyorsunuz.  
Solda arka planı boyamak için küçük sahalarda fırça kullanıyorum ama sağda gördüğünüz gibi geniş sahalarda sünger kullanıyorum. Kuruyan yerlerde sınır yapıp leke olmaması için çok süratli ve desenin etrafında devamlı yer değiştirerek boyamam lazım geliyor. 
Solda eşarbımın boyanmış ve buharda pişmeye hazır  halini görüyorsunuz.

Sağda yeni bir çizim ve yeni bir eşarp boyanmaya hazır.