Bir Damla Su                                                                              

                                       

                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   Lapidary   MyCountry   All about me   Links

 

PMC

Precious Metal Clay

Ben bu teknikte eksper değilim. Sadece bu ağaç kabuklarını kullanmak o kadar hoşuma gidiyor ki yaptığımı paylaşmadan duramadım.

Precious Metal Clay (kıymetli metal clay) mikroskopik gümüş veya altın parçacıkların organik bir birleştirici ile yoğrulabilen bir hale getirilmesiyle elde edilmiştir.

Macun, şırınga içinde, kağıt halinde ve aralıkları doldurmak için daha sulu bir halde olan PMC gümüş olarak; orijinal, PMC+, PMC3 ve altın PMC olarak satılır.

Bunların pişirme dereceleri değişiktir. Tamamen kuruduktan sonra, istenilen ısıya getirilen fırında istenilen zamanda tutulan PMCnin içindeki birleştirici tamamen kaybolur ve kıymetli maden kalır.

I am not an expert on this technic. But I love so much to use the tree barks, I couldn't help sharing it.

Precious Metal Clay is obtained using microscopic precious metal particles and binding them with an organic binder.

It is in the form of modelling clay, slip which is in a syringe and can be squized through a nozle, paste to fill the joints and paper. They are sold silver original PMC, PMC+ and PMC3, also gold PMC.

The firing temperatures of these PMC's are different. When the shaped piece is completely dry it is fired. The binder burns away and then the metal  used as like any other precious item.

 
Ormanlık bir alanda yaşadığımızdan etrafımızda bol bol ağaç var. Kurumuş ağaçların kabukları kurtların yiyerek yarattığı nefis desenlerle bezeniyor.

Ben bu desenleri PMC'yi şekillendirmek için kullanıyorum.

 We are living in a forest, full of trees. The dried up tree barks have beautiful designs that the termites create.

I use these designs as PMC mold.

 
Bu gördüğünüz desenleri macun PMC3ü ağaç kabuğunun desenli arka tarafına bastırarak elde ettim. Bu parça henüz tamamen kuruyup katılaşmadan, kalp şeklini bisküi kalıbıyla kestim. I obtained these designs from the back of the tree bark by pressing the PMC3 to it.

I cut the heart with a biscuit cutter before the piece is still not dried and harden.

 

Bazen yapacağımı evvelden düşünüp tasarım yaratmıyorum, ilerledikçe ne yapacağıma karar veriyorum.

Mesela kalp şeklinin etrafına kalın bir tel çevirip kolye olarak kullanmayı, diğer şekli ise gene kalbin boşluğuna kalın bir kare tel çevirip altına düz gümüş levha koymayı ve ortaya da bir taş yerleştirmeyi düşünüyorum. 

Sometimes I do not think the design beforehand, as I go along I decide what will I do.

For example I decided to use the heart shape as a pendant, I will put a setting around it and a nice bail in the cleft. The other shape's empty space may host a gemstone and also can be a pendant.  

 
Şalümo kullanarak kırmızı bir hal alana kadar PMCyi ısıttım. Gümüş parçacıklarını birleştiren madde yanarak gördüğünüz gibi saf gümüşü mat bir halde bıraktı. The metal is heated until it shows a dark red colour. The binder burns away and leaves the fine silver in this matte white colour.
 
Mücevher sayfamda bunların nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Tıklayın

You can see in my jewellery page what happened to these.

Click