Bir Damla Su                                                                              

                                       

                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   Lapidary   MyCountry   All about me   Links

..

İpeği pişirmek için bir ocak yapmaya ne dersiniz?

..

İpek boyamaya ilk başladığım zaman boyayı fiks etmek için ipeklerimi gazetelere sarıp, gayet ilkel bir biçimde   simit gibi kıvırıp tencerede pişirirdim. Bir keresinde, çok miktarda boyanmış ipek eşarplarımı bir seferde pişirmek üzere bir arkadaşımdan elektrik buhar ocağını borç aldım. Nasıl yaptıysam ipeklerimin bir ucu suyun içine girdi ve bütün çalışmam dikkatsizliğim yüzünden heba oldu. Sonra ocak üzerinde kullanılan aluminyum bir alet aldım. Bugüne kadar da onu gayet mükemmel bir biçimde kullandım. Ama bu alet ancak çok geniş olmayan ipekleri buharda pişirmeye yarıyor. Kanadaya geldiğimde, boş durmayı sevmediğimden gene ipek boyamaya başladım. Bu sefer kendi buhar ocağımı yapmaya karar verdim. Yurdumdayken Eminönünden her geçişimde yolumun üzerinde bir yerde kalın fabrika bacaları gibi boruları gördükçe bunu denemeyi istiyordum. 

Siz de kendi ocağınızı yapabilirsiniz. 

Evinizde küçük çocuk veya ev hayvanı varsa bu ocak tehlikeli olabilir (hatta dikkatli değilseniz sizin için de). 

Eğer çocuk veya ev hayvanını çalışma ortamınızdan uzak tutamayacaksanız bu ocağı yapmayın.

 

          

Bu 1000W

 

Bu 1500W

Basit bir elektrik ocağı.

 

Kalın soba borusu ve yuvarlak bir sopa. Ben geniş kumaş veya eşarp pişirmek istediğim için iki parça boru alıp birleştirdim. Bir de daha kısa bir boru ve bilezik aldım. Kısa boru bileziğin alt kısmında kalıyor ve tencerenin içine oturuyor.

 

Alt kısmı suya gireceğinden, bilezik gibi olan kısmın hemen altına eşim, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir tahta vidalayıp büyük bir şişe kapağını da o tahtaya vidaladı. Kapağın içine tahta sopanın ucu oturuyor ve sarılıp hazırlanmış ipekler sudan yukarda kalıyor.

 

Bir not koymamda fayda var burada; 

borunun ek yerleri eğer sıkı sıkı oturmuyorsa vidayla boruları birbirine sağlamca tutturmakta fayda var.

 

Bu altta kalan kısım. Eşim bunun aynısını da üstte kapak aşağı doğru gelecek şekilde yerleştirdi. Sopa bu iki kapağın arasında ipek buğulanırken oynamadan duruyor. 

 

 

 

Yazısız gazete kağıdını, gazete basılan her yerden rulo halinde satın alabilirsiniz. Maksat kağıdın emici ve yazısız olması. Tahta sopayı evvela birkaç kere kağıtla sardıktan sonra boyadığınız ipeklerinizi birbirine değmeyecek şekilde kağıtların arasında sopaya sarınız.  Sarılması bittikten sonra birkaç kere daha çevirin. İki başını folyo ile kapatarak teypleyiniz ki açılmasın. 

 

 

 

 

İpeğinizi borunun içindeki şişe kapağından yapılmış yuvalara oturttuktan sonra borunun üstüne resimde görüldüğü gibi birkaç kat kağıt havlu ile kapatın, buharlaşan su kağıt havlu tarafından emilip ve ipek rulosunun üstüne akmasına mani olmak için. Onun üstüne de tencere kapağı koyun.

 

Büyücek bir tencereye yarısına kadar sıcak su koyun ve borunun bileziğin altında kalan kısmını tencereye oturtun.

 

Ben su kaynamaya başladıktan sonra sıcaklığı orta hararete getiriyorum ve ipekteki boyaya göre 1.5 - 2 saat arasında pişiriyorum. Eğer koyu renkler kullandıysanız biraz daha uzun süre buharlamakta fayda var.

 

İpek buharda piştikten sonra, içine biraz tuz katılmış suda hiç boya çıkmayana kadar çalkalanmalıdır. Bunu takiben yazısız gazete kağıtları arasında ütülenmelidir. 

Boyanmış ipek beyaz sirke katılmış suyla çalkalanırsa parlak olur.

Not; Eğerbuharla pişerken  ipekte katlanma olursa ütüyle açmak çok zordur. Parmak uçlarıyla kat yerine beyaz sirke sürüp ütülerseniz açıldığını görürsünüz.

 

İyi çalışmalar dileğiyle... 

 

Bugün de size bilgi denizinden bir damla damlattım...

 

 

Bu aletin elektriklisini ve ocak üstü tipini    http://www.dharmatrading.com/ web sitesinde tools kısmında görebilirsiniz.