English

 

 

 

İçindekiler

BENİM MUTFAĞIM

 

Ben yeni evliyken, halamın aşçısı bana zeytinyağlı ve etli sebze yemeklerini öğretmişti. Tanrı rahmet eylesin kendisi çok iyi bir aşçıydı. O bana bu yemeklerin yapılmasındaki püf noktaları öğretene kadar ben ancak makarna haşlayıp, yumurta kaynatmasını bilirdim. Hatırlıyorum da eşimle henüz sözlüyken ona çok sevdiği "piyaz" yapmak istemiştim. O kadar çok kaynatmışım ki fasulyalar püre olmuştu. Ama, bana kalırsa sosuyla ve diğer malzemelerle gayet de lezzetli olduydu . Tabii senelerle Metin bana  bunu hiç unutturmadı.

Hoşlandığım her yemek kitabını almaya başlamadan evvel, seneler senesi, beğendiğim her yemeğin tarifini yazmayı adet haline getirmiştim. Hala da bazı TV istasyonlarında yemek pişirme programları oluyor ve bazen boş zamanlarımda bakıyorum, tarifler alıyorum. 

Karar verdim ki bütün bu topladığım tariflerden çocuklarım ve arkadaşlarım faydalanmalı. Onun için web siteme bir de "mutfak" ilave ediyorum.

Tarifelerin Türkçe ve İngilizcesini  aynı sayfaya koydum, zira benim için daha kolay oldu. 

Bazı malzemenin evinizde olmadığı veya Türkiyede bulamadığınız zaman yerine kullanabileceğiniz malzemeleri ve fırın sıcaklıklarını, ölçüleri vs vs  bir sayfada topladım. Her ev hanımının yaptığı gibi bazı tariflerde bazı malzemelerin miktarını yazmadım. Zira bunu kendi ağız tadınıza göre kullanmanız lazım geleceğini düşündüm.

Bizim mutfağımız öyle zengin öyle dolu ki benim bu tariflerim ancak denizde küçücük bir damla.. 

 

Size en çok sevdiğim aşağıdaki tarifi yazmadan geçemeyeceğim.

 

Mesut yuva tarifi;

4 bardak sevgi

2 bardak sadakat

3 bardak affetme yeteneği

1 bardak arkadaşlık 

5 kaşık ümit

2 kaşık yumuşaklık

4 litre  iman ve güven

1 fıçı kahkaha

bir tutam iyilik ve anlayış

 

Sevgi ve sadakati alın, inançla iyice karıştırın. Yumuşaklık, iyilik ve anlayışı ekleyin. Arkadaşlık ve ümit katın. Kahkahadan bolca serpin. Güneşle pişirip hergün cömertçe servis yapın.                                                                     

 

                                     

Contents   

MY KITCHEN

 

When I was a new bride, my aunt's cook have tought me how to cook the vegetable dishes with oil and how to cook with meat. God rest his soul he was a good cook. Until he gave me some instructions, I could just  make makaroni and could boil eggs.

I remember at the time when  my husband was my boyfriend, I wanted to impress him by cooking his favorite dish "piyaz". I cooked the beans for such a long time that  I ended up having a puree of beans. But when I added the salad sauces and other stuff to it,   it was very delicious indeed. But my husband never let me forget it for a long long time.

Over the years, until I started to buy the cookbooks that I fancied, I collected quite a bit of recipes. Even now, I watch the cooking programs in TV when I have free time and write the recipes down if  I like them.

I decided that, I will gather all the recipes in a website so that my children and my friends can reach and use them.

I put both Turkish and English in the same page. Because it is easier for me. Forgive my poor English, I don't often have opportunity to practice.

Sometimes you cannot have an ingredient at home, so I put a page for substitutions, measurements, temperature, etc. etc.

Like every house wife I sometimes guess the quantity of the ingredients. I leave this to your judgement. Experiment and see what you like best.

Our Turkish kitchen is so rich, so full that these recipes of mine is just like a drop of water in the ocean.

I have to give you this recipe that I love most;

 

Happy Home Recipe

4 cups love

2 cups of loyalty

3 cups of forgiveness

1 cup of friendship

5spoons of hope

2 spoons of tenderness

4 quarts of faith

1 barrel of laughter

pinch of kindness and understanding

 

Take love and loyalty, mix it thoroughly with faith. Blend it with tenderness, kindness and understanding. Add frienship and hope. Sprinkle abundantly with laughter. Bake it with sunshine. Serve daily generous helpings.