Bir Damla Su

 

                                                                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   GemCutting&Carving   MyCountry   All about me   Links 


...

.

Tasarım elemanları;

.

1. Çizgi

 

Tabiatta gördüğümüz her şekil çizgilerden meydana gelmiştir. 

Tasarımda kullandığımız çizgiler bir buutludur,  çizgilerden meydana gelmiş bir tasarım iki buutludur. Bir tasarımı yarattığımız telden yapılmış bir şekil ise üç buutludur.

 

 

Çizgilerin şekilleri üzerimizde psikolojik bir etki yaratır. 

Düz çizgiler, kendine güven, dürüstlük, sertlik ve tamlık etkisi yapar. 

Oysa ki hafifçe kavisli çizgiler, rahatlık ve tembellik hissi verir. Çok kavisli çizgiler daha aktiftir.

 

.

2. Yön

Bir tasarımda çizgiler değişik yönlere doğru giderler.  Bu yönlerin de üzerimizde uyandırdığı tesire dikkat edersek; yatay çizgilerin daha sakin göründüğünü hissederiz. Dik çizgiler bize, balanslı, sert ve durduğu yere sağlam basma hissi verir. 

 

Oysa ki diagonal çizgiler, hareketlidir. 

 

 

.

3. Doku

Etrafınıza baktığınız zaman, herşeyde bir doku görmüyor musunuz? Mesela; ağaç gövdeleri, böceklerin kabukları, kürklü hayvanların derileri, bir toprak yol, bir sahildeki kum ve kayalıklar  velhasıl herşeyde bir doku var. 

 

Bu dokuları düşünürken bunları üstüste koyarak da yeni bir doku elde etmek mümkün. Yandaki tasarıma bir bakın; lale tasarımımızın dış yaprakları parlak, düz kavisli metal ama iç yapraklarında ki doku tasarımımızı sıkıcı olmaktan kurtarıyor ve bir hareket veriyor.

 

.

4. Yoğunluk; telden yapılmış  ve solid bir mücevheri göz önüne getirdiğimiz zaman  bunların büyüklükleri benzer olmasına rağmen solid olanın yoğunluğunun  diğerinden daha fazla olduğunu düşünürüz.. 

Aynı zamanda aynı genişlik ve uzunluktaki benzer materyalden yapılmış iki mücevheri incelersek; 

- biri içeri dönük çizgilerden tasarlanmış; mesela elemanları bir dış sınırdan merkeze doğru çizilmiş olsun

- diğeri ise dışa doğru uzanan çizgiler içeriyor;

mesela; bir çiçek tasarımında çizgiler merkezden dışarı doğru gidiyor. 

 

 

 

5. Şekil

a. Sade  ve derinliği olmayan şekiller

b. Dikkati dış çizgileri sayesinde toplayan şekiller

c. Delikli veya kesilerek bazı desenler işlenmiş şekiller

a.

b.

c.

.

6. Alan

Bir tasarımın, kağıt üzerinde kapladığı ve bunun arkasındaki sahanın hepsi. Bir tasarımı düşünürken sadece mücevherin kendisini değil, nerede kullanılacağını da göz ardı etmemeliyiz. Mücevher ve etrafındaki alan birbirini tamamlamalı. Küpe ve kulak, kolye ve boyun, broş ve bir yaka gibi....

.

7. Renk

Mücevherin metali beyaz veya sarı olabilir ama taşları da göz önüne aldığımızda mücevherin geniş bir renk yelpazesi olduğunu görürüz. Koyu renkler mücevherimize daha ağır, ciddi ve açık renkler daha hafif ve neşeli bir görünüş kazandırırlar. Mücevherin metalini de düşünelim, koyu renk okside yapılmış metal, beyaz-sarı metalden daha ağır görünüşlüdür.

 yukarı