Bir Damla Su

 

                                                                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   GemCutting&Carving   MyCountry   All about me   Links 


 .

Yeni birşeyler öğrendikçe ilave ediyorum. Lütfen tekrar geliniz.

. 

Ustalardan  altın öğütler ve kolaylıklar

 

Gümüşü temizlemek için

Plastik bir kabı aliminyum folyo ile kaplayınız. Bir iki avuç kadar karbonatı ilave ediniz ve kaynar suyla doldurunuz. İçine mümkün olduğu kadar folyoya deyecek gibi gümüşlerinizi koyunuz ve birkaç saat bıraktıktan sonra yumuşak bir bezle kurulayınız.

 

Mum modeli parlatmak için 

Eğer mücevherinizin dökümden çıktığı zaman pürüzsüz görünmesini istiyorsanız, mum modelinizi kalından inceye doğru zımpara ile temizleyiniz. En ince zımparadan sonra bir denim kumaş (bluejean) parçası ile parlatınız. Hatta eğer blucin pantalon giyiyorsanız oturduğunuz yerde pantolonunuzun kumaşına sürterek mum  modelinizi parlatabilirsiniz. 

 

Q-tips

Tahta şişler ve kürdanlar gibi Q-tipler de frezeye takılarak cilalanması zor olan yerlerin cilalanmasında faydalı olur. Cila yapmak için kullanılan malzemeyi pamuğa sürdükten sonra frezeyi çalıştırıp neler yapabileceğinizi görün.

 

Pırlanta mıknatısı

Taş mıhlarken, küçük, hatta büyük taşları kolaylıkla tutup kaldırabilmek için bir "pırlanta mıknatısı" yapmak çok faydalı olur. Bunu,  tahta bir kürdanın  ucuna yapışkan mum koyarak yapabiliriz. Balmumuna biraz kömür tozu katarak elde edebiliriz. Mumu bir kürdana iliştirmemiz mumun parmaklarımızın sıcaklığıyla erimesini önler. Taşı muma yapıştıktan sonra yerinden kaldırmak gayet kolay olur. 

 

Pave mıhlamalar için taş yerlerini belirlemek

Yukardaki mum pave olarak mıhlanacak taşların yerlerinde nasıl durduğunu görmek için  de faydalı olabilir.

Metalin yüzünü ince bir tabaka olarak mumla kaplayınız. "pırlanta mıknatısı" ile taşları teker teker kaldırarak istediğiniz aranjmanda tabla aşağı yerleştiriniz. Bir kürdanla iterek istediğiniz mevzilere taşları getirebilirsiniz. Bütün taşları istediğiniz yerlere yerleştirdikten sonra hafif bir alevle mumun biraz erimesini sağlayın, sonra bırakın katılaşsın. Taşları bir iğne veya ince uçlu bir bıçak ile yerlerinden çıkarın. Her taşın mumun üzerinde bıraktığı izden faydalanarak tam olarak nerelere mıhlanması lazım geldiği bu şekilde belli olur. Göz kararıyla taş izinin tam orta yerinde bir delik açarak taş yuvalarını yapabilirsiniz.

 

Frezeyle delmek için kolaylık 

Bazen delik delmek için bir nokta vurmak kolay olmayabilir (belki metal çok incedir veya metal kubbelidir). Bir nokta vurmadan freze ile delmeye çalışmak zordur zira freze metalde kayar, izler bırakır. En iyisi bir keskinin ucunu deliğin olmasını istediğiniz noktaya dayayarak metali döndürerek orada bir nokta oluşturmak veya küçük top freze kullanarak bu çukurluğu oluşturmak. Şimdi istediğiniz gibi deliği açabilirsiniz.

 

Yüzük telinin veya levhasının uzunluğunun ölçüsü

100 mikron kalınlıkta bir metal kullanıyorsak yüzük ölçüsüne 41 ilave ederiz.  Metalimiz daha kalınsa kalınlık kadar ilave ederiz.

 

Gözenekli taşlar

Sertliği 5in altında olan gözenekli taşları kesmeden evvel bir hafta kadar suyun içinde bırakın. Keserken yağ emmesine mani olmuş olursunuz.

 

Kesim makinesinin temizliği

Testerenin altına çift kat edilmiş çuval bezi veya denim kumaş yayın. Daha sonra birikenleri yağı süzerek kaldırıp atmak kolay olur.

 

Boncuk ipi

Boncuk dizeceğiniz misina veya ipliğin bir ucuna,  bir gece evvelden 50-60 gr.lık bir ağırlık asarak bekletiniz.

 

Vidayı geniş deliğe ayarlamak

Kendisinden daha geniş bir deliğe vidayı uydurmak için, çok ince bulaşık teline beyaz zamk sürerek kurumasını bekleyin sonra vidalayın.

 

Markazit taşını muhafaza etmek için

1 çorba kaşığı baking soda, 4 su bardağı su içinde taşı yıkayıp kurutun. Mineral yağa daldırıp çıkarın ve yağının süzülmesi için bırakın. Markaziti beyaz kağıtta muhafaza etmeyin. Markazit sülfrik asit yapar.

 

Mücevher temizliği için

1/4 bardak amonyak, 2 çorba kaşığı likit deterjan, 1/4 bardak beyaz sirke karıştırılacak.

 

Taş temizliği için

Fluoritli diş macunu taşa nüfuz ederek suyla yıkandığında pislikten arındırır.

 

Kaplan gözü cilalamak için

Cilalamadan evvel biraz sirke sürünüz.

 

Gümüş temizliğinde

Patates kaynattığınız suyu sakın atmayın, gümüşlerinizi temizlemekte kullanın.