Bir Damla Su                                                                              

                                       

                              

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   Lapidary   MyCountry   All about me   Links

.

.

Sugilite taşından bir zambak oyalım...

Yaratacağınız mücevherin tasarımını evvela çizip sonra tasarımın ölçülerini göz önüne alarak taşınızı kesmeniz daha doğru olur. Fakat, oymaya başladıktan sonra detaylara karar vereceğinizi düşünüyorsanız,  önceden bir skeç çizmekte fayda var diye düşünüyorum.

Zambağınızın kalınlığına karar verin. Çiçeğin genişliği ve uzunluğu ham  taşınızın müsaade  ettiği kadar olabilir.   Ben yuvarlak elmas testere kullanarak taşımı dilimledim. 

Skeçinizi rehber olarak kullanarak  değişik kalınlıkta korborandum disklerle  zambağınıza şekil vermeye başlayın. Çiçeğiniz tam tamamına bir doğal çiçeğe benzemese de olabilir. Siz sadece zambağın şeklini  anımsatmasını istiyorsunuz.

Ben değişik şekillerdeki oyma aletleriyle 325 mesh elmas tozu kullanarak kabaca zambağa bir şekil veriyorum. Bazen zımpara kağıdını oyma aletlerine sararak kullanıyorum ve taşın hafif pütürlerini düzeltiyorum .

Aynı  şekildeki  oyma   aletlerini  kullanarak  600,   1 200,   3 000 ve 8 000 mesh elmas tozuna geçiyorum. 1 200 mesh kullanmaya başladığım zaman artık sert tahtadan yapılmış oyma aletlerini kullanmaya başlıyorum.

Son adımda isterseniz daha da ince elmas tozları ve sert felt baflar kullanabilirsiniz. En son adımda ise süet deri cilayı gayet güzel pırıl pırıl yapıyor.     Bu zambağı parlatırken elmas tozuyla beraber Linde A karıştırarak kullandım. 

Mücevher  haline  dönüştürdüğünüzde,   altından yaprakları ve mele pırlantalarla zambağınızın çok güzel görüneceğini tahmin ediyorum.

Zambak broşun bitmiş halini görmek isterseniz buraya tıklayarak mücevher sayfamda görebilirsiniz. 

 

İşte bu gün gene koskoca bilgi denizinden bir damla su damlattım size..